Ďalšia jaskyňa v okolí nášho mesta prístupná verejnosti
Ďalšia jaskyňa v okolí nášho mesta prístupná verejnosti
Ďalšia jaskyňa v okolí nášho mesta prístupná verejnosti

Ďalšia jaskyňa v okolí nášho mesta prístupná verejnosti

Jubilejný 40. ročník Jilemnického jarnej 25-ky ponúkol účastníkom nielen trasu vedenú cez Veľký Manín, ale v rámci nej i možnosť navštíviť Partizánsku jaskyňu (784 m n. m.), ktorá je od začiatku roka oficiálne prístupná širokej verejnosti.

Už pred časom členovia Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy Slovenskej speleologickej spoločnosti a Klubu slovenských turistov Manín Považská Teplá upravili chodník vedúci k tejto jaskyni a potom jaskyniari osadili pri nej informačnú tabuľu. Nedávno na chodníku pribudla istiaca reťaz v strmom úseku pri jaskynnom vchode, ako aj smerovník a značky k jaskyni na odbočke zo žlto značenej turistickej trasy prechádzajúcej cez V. Manín. Túto trasu a výstup k nej zo Záskalia vyznačkovali v minulosti považskobystrickí turisti. Je známe, že turistom-značkárom bol aj slovenský spisovateľ a učiteľ na škole v Kostolci Peter Jilemnický, po ktorom je pomenovaná populárna JJ 25-ka. V marci sme si pripomenuli 115. výročie jeho narodenia; zomrel roku 1949.
Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne nie je jedinou verejnosti voľne prístupnou prírodnou pamiatkou tohto druhu v okolí Považskej Bystrice. V Súľovských skalách je už dávnejšie takto sprístupnená jaskyňa Šarkania diera a neďaleko Pružiny jaskyňa Babirátka v Radotinskej tiesňave.
Od začiatku mája môžu turisti a iní záujemcovia znova navštíviť Pružinskú Dúpnu jaskyňu, ku ktorej vedie náučný chodník od Pizzerie pod orechom v Pružine-Priedhorí. Návštevu treba vopred dohodnúť s jaskyniarmi na telefónnom čísle 0905 488 028 alebo na emailovej adrese bohuslav.kortman@speleostrazov.sk.
Poslednú júnovú nedeľu bude jaskyňa el. osvetlená a návštevníkov v nej budú sprevádzať členovia Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy; popoludní je na programe jaskynný koncert.

Bohuš Kortman | 12.05.2016

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv