Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
Česko-Saské Švajčiarsko
(07.-10.09.2017)

Česko-Saské Švajčiarsko

Turisti KST Manín Považská Teplá za finančnej podpory Mesta Považská Bystrica uskutočnili v septembri 2017 4-dňový zájazd do Česko-saského Švajčiarska.

Prvý deň výletu začal pre 45 turistov v Nemecku v mestečku Bad Schandau časť Ostrau. Prudký výstup lesom, reťazami, rebríkmi i mostíkmi bol odmenený krásnym výhľadom na pieskovcové skaly Schrammestein. Túra viedla po najznámejšej ceste cez Malerweng. Očarili nás vyhliadky z pieskovcových skál na svet plný skalných veží, roklín a tiesňav. Vyhliadky v Nemecku boli bezpečné, chránené zábradlím, preto si turistické trasy mohli vychutnať i naši malí turisti. Trasa príjemné ubiehala a ani sme sa nenazdali boli sme v cieli v Schmilke. Je to malá obec v Nemecku, ktorá je na hraniciach s Českou republikou. Naskákali sme do autobusu, ktorý nás doviezol do českej obce Chřibská, kde sme boli ubytovaní v penzióne areálu bývalého pionierskeho tábora. Kuchárky nás čakali s výbornou večerou.
Druhý deň nás čakala nenáročná rodinná turistika z Meznej Louky na Veľký Pravčický kužeľ a Pravčickú bránu. Pravčická brána je najväčšou skalnou bránou na našom kontinente, zároveň je národnou prírodnou pamiatkou. Je perlou Česko-saského Švajčiarska. Rozpätie jej oblúka je 26,5 m, výška otvoru je 16 m, pričom vrcholová plošina je 21 m nad jej dnom. K Pravčickej bráne patrí i zámok Sokolie hniezdo, ktorý bol vybudovaný v roku 1881. Nachádza sa v ňom štýlová dobová reštaurácia, múzeum a informačné centrum. Z Pravčickej brány sme sa pokochali pohľadom z 3 vyhliadok na okolité skalné útvary
(Krídelné steny, Václavské steny, Strieborné steny a čadičový kužel Ružovského vrchu). Turistika bola doplnená plavbou v Edmundovej (tiež nazývanej Tichá souteska) s plavčíkom, krásnou prírodou, doplnenou odbornou prednáškou a umelým vodopádom. Druhý večer sme ukončili posedením so spevom pri gitare.
Tretí deň v Česko-saskom Švajčiarsku sme začali v obci Jetřichovice. Turistická trasa nás zaviedla na prvú vyhliadku v Jetřichovických stenách na Rudolfov Kámen. Výstup bol trocha náročnejší, ale zdolali sme ho všetci. Na vrchole nás čakal kruhový pohľad z altánovej vyhliadky na skalné mesto a široké okolie. Tento vrchol zdolalo i knieža Rudolf Kinský, po ktorom bol vrchol pomenovaný. Jeho podobizeň je umiestnená vo vyhliadke. Wilhelmina vyhliadka nám zasa ponúkla pohľad na centrum Labských pieskovcov a okolité vrchy Česko-saského Švajčiarska. Tretia vyhliadka Marininá Skála stojí na mohutnom bloku z tvrdého pieskovca, ku ktorej sme museli zdolať veľa schodov, ale vyhliadka sa nám páčila. Cieľ našej trasy končil opäť v obci Jetřichovice. Taktiež tretí deň sme ukončili spevom pri gitare.
Štvrtý deň nás vítal upršaným ránom, turistické chodníky boli klzké, preto sme zvolili už len 9 hodinový návrat autobusom domov.

16.11.2017

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv