Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
Sitno a Banská Štiavnica
(18.08.2018)

Sitno a Banská Štiavnica

Ďalšia plánovaná akcia Klubu slovenských turistov Považská Teplá „Výstup na Stredoveký hrad na Sitne a Banská Štiavnica“ sa začala v sobotu 18. augusta 2018 o 6.00 hodine ráno príchodom autobusu.

V Považskej Teplej pri Motoreste nastúpili poslední turisti. Krátko po 9. hodine ráno sme vyrazili zo Sedla Krížna 698 m n. m. lesným chodníkom po modrej značke na Tatársku lúku. Odtiaľ naša trasa viedla na Rozhľadňu Sitno 1009 m n.m., ktorá bola vybudovaná v roku 1727 a je považovaná ako prvý turistický objekt na Slovensku a zároveň v Európe. Rozhľadňa zároveň plní funkciu informačného strediska a terénnej základne Správy CHKO. Po točitých železných schodov sme vystúpili na plochú terasu kde sa nám ponúkol kruhový výhľad. Na Sitne sa nachádza množstvo divých ruží, výskyt 300 foriem ruží popísal Sitniansky rytier Andrej Kmeť o čom informuje i tabuľa umiestnená na rozhľadni. Po krátkom občerstvení v rozhľadni naša trasa z najvyššieho vrchu Sitno, ktorý je najvyšší zo Štiavnických vrchov, pokračovala okolo televízneho vysielača na Stredoveký hrad na Sitne. Zrúcanina hradu z 13. storočia kedysi slúžila na obranu najmä pred Tatármi. Hrad Sitno je opradený mnohými povesťami, k najznámejším patrí povesť o Sitnianskych rytieroch. V súčasnej dobe začali dobrovoľníci s archeologickým výskumom a konzerváciou hradných ruín. Okrem pozostatkov hradu sme obdivovali i lúku rozkvitnutých jesienok. Z hradu naša trasa viedla po náučnom chodníku k jazeru Počúvadlo, kde sme sa občerstvili i zaplávali si. Od jazera sme sa presunuli do Banskej Štiavnice. Na vulkanickom kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) sme prešli Banskoštiavnickou Kalváriou, ktorú tvorí súbor 22 samostatných sakrálnych stavieb, z toho 17 kaplniek, troch kostolov, zastavenia Ecce homo a božieho hrobu. Komplex bol vybudovaný v barokovom štýle v rokoch 1744 – 1751. V individuálnej prehliadke Banskej Štiavnice sme na námestí Svätej trojice obdivovali Morový stĺp so súsoším sv. Trojice, ktorý bol postavený na znak vďaky mesta za ústup morovej epidémie v období 1710-1711. Na podstavci stĺpa sú umiestnené plastiky šiestich svätcov, ochrancov pred morom a patrónov Baníkov. Neprehliadnuteľný je nový zámok – pútavá pevnosť, ktorá je viditeľná z ktoréhokoľvek miesta v meste. Najstaršou pamiatkou a starobylým jadrom mesta je starý zámok, ktorý slúžil pôvodne ako kostol a neskôr bol prestavaný na pevnosť. Nazreli sme i do baníckych štôlní, i do pivárne Erb.
Naša turistická trasa mala 12 km, plus kalvária a individuálna prehliadka Banskej Štiavnice. Stúpanie turistickej trasy bolo 585 m a klesanie 639 m. Obohatení o nové turistické a duchovné zážitky sme večer o 21.00 hodine docestovali do Považskej Teplej.
Pri plánovaní turistickej trasy na Sitno odporúčané navštíviť i mesto Banská Štiavnica a jeho okolie, ktoré je so svojimi pamiatkami zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Božka | 13.11.2018

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv