Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
Autobusový zájazd Jeseníky
(14.-17.09.2018)

Autobusový zájazd Jeseníky

Rok plánovanú akciu turistov z KST Manín Považská Teplá do Východosudetskej oblasti – Jeseníky sme za finančnej podpory Mesta Považská Bystrica uskutočnili 14.-17. 9. 2018.

Daždivé počasie na piatok, ktoré predpovedali meteorológovia, sa na našu smolu naplnila. Už pred Olomoucom nás privítal výdatný dážď, ktorý pozmenil naše plány v úvodný deň. Neďaleko mesta Jeseník sme navštívili Jaskyňu na Pomezí. Verejnosti bola sprístupnená v roku 1950. Je to národná kultúra pamiatka, ktorá je tvorená vrstvami kryštalických vápencov (mramorov), ktoré vznikli v období prvohôr. Z celkovej dĺžky 1,8 km je sprístupnených pre verejnosť 390 m. V jaskyni sme obdivovali bohatú kvapľovú výzdobu. V jaskyni je stála teplota 7,7 °C, je domovom 13 druhov netopierov.
Po príchode do penziónu v obci Horní Lipová a ubytovaní, sme nad obcou navštívili Lesní bar, vzdialený od Penziónu približne 2 km. Do Lesného baru vedie asfaltová cestička spríjemnená rôznymi drevorezbami, lavičkami a posedením pre rodičov s deťmi. Bar funguje ako samoobsluha, kde si turisti môžu opiecť klobásku, ryby, uvariť kávu, čaj. Dospelí sa môžu ponúknuť chladeným pivom, deti džúsom, sladkým koláčom. Pri všetkom je uvedená cena, peniaze sa vkladajú do pokladničky. Všetko je založené na dôvere. Ako sme mali možnosť vidieť bar bol plný turistov a každý za zobratý tovar poctivo zaplatil. Je to nápad hodný realizácie aj u nás na Slovensku. Cestou späť sme sa zastavili v pravoslávnom Kostolíku v horách. Zmyslom postavenia kostolíka bolo pripomenúť si mená asi 6000 anglických, francúzskych, poľských a ruských zajatcov, ktorí v období 1935-1945 pracovali a umierali na Jesenicku.
Druhý deň cieľom nášho výšľapu bol jeden z dominantných vrcholov Jeseníkov - Keprník. Na trasu sme vyrazili z Červenohorského sedla miernym stúpaním po červeno značenom turistickom chodníku. Pri smerovníku U Bieleho stĺpu sme odbočili na žlté značenie na Červenú horu so skalnými útvarmi Vyhliadka nad Vřesovou studánkou a skalným oknom. Cez Sedlo pod Vřesovkou sme vystúpali na najvyšší vrchol Keprník (1423 m n.m.). Keprním pozostával z malých skalných útvarov s kruhovými výhľadmi. Z vrcholu sme klesali do sedla pod Keprníkom a po modrej značke sme vystúpali cez Šerák rázcestie na Jiřiho chatu, ktorá sa nachádza pod vrcholom Šeráku. Po krátkom občerstvení sme pokračovali cez Obrie skaly až do penzionu.
Tretí deň sme sa rozdelili na 2 skupiny. Pvá skupina vyrazila za pomerne chladného počasia (3 °C) už o 6.30 ráno. Cieľom trasy bol Králický Sněžník. Štart bol zo Stříbrnice po žltej, ďalej na Návršie k turistickej chate, Stříbrnická. Turistická trasa bola zo začiatku náročná, ale pekná. Okolo chodníkov bolo všetko vykosenké, brehy vyškarpované. K vrcholu Králický Sněžník 1 424 m n. m. viedol chodník po česko – poľskej hranici. Zaujalo nás značenie na poľskej strane na kamenných medzníkoch D, ktoré bolo opravované na písmeno P, (význam tohto značenia nám ozrejmili až domáci z H. Lipovej), na českej strane bolo značenie CZ. Zastavili sme sa pri prameni rieky Morava - 1 380 m n. v. Prameň je upravený ako studnička a vyviera pod Králickým Sněžníkom. Na vrchole Králického Sněžníka 1 424 m n. m. bola rozhľadňa, stáli sme už len na jej rozvalinách. Pod vrcholom sme odbočili na chatu v Poľsku, kde sme sa občerstvili. Zostupovali sme cez Sedlo Puchača, Hleďsebe na rozhľadňu Klepáč 575 m n.m. a cieľ Dolní Morava. Počasie nám prialo, mali sme krásne výhľady, po trase na Králický Sněžník sme videli i Praděd. V cieli nás zaujala Stezka v oblacích, ale pre nedostatok času sme sa na túto rozľadňu už nedostali. Dĺžka trasy mala 19 km, výškový profil stúpanie 1582 m, klesanie 1564 m.
Druhá skupina mala relaxačnú túru z Dolní Moravy po žltej k Mliečnemu prameňu 720 m n. m. Výška prameňa je vo výške 750 m n. m. a výdatnosť prameňa je 31,4 l/s. V prístrešku Pod Viléminkou sme si odpočinuli. V cieli obce Dolní Morava sme sa stretli obe skupiny.
Posledný štvrtý deň sme všetci turisti vyrazili z Karlovej Studáky po modrej. Cieľom bol vrch Praděd. Po trase sme obdivovali Vodopády Bíle Opavy. Ďalej sme pokračovali Pod Ovčárnou. Na chate U Barborky sme sme občerstvili a pokračovali na vrch Praděd 1491 m n. m. Z rohľadne televízneho vysielača sme videli Lysú horu, Sněžku, Radhošť, Vysoké Tatry i Malú Fatru. Z vrcholu Praděda sme pokračovali na parkovisko Ovčárna, kde bol náš cieľ. Dĺžka trasy boa 12,3 km, stúpanie 750 m, klesanie 260 m. Výlet sa vydaril, konečný cieľ domov – Považská Teplá.

Božka | 10.01.2019

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv