Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
Splav Hornádu
(19.05.2019)

Splav Hornádu

K najkrajším kaňonom na Slovensku bezpochyby patrí Prielom Hornádu. Do nedávna ho bolo možné navštíviť len ako peší turista. Od roku 2016 je však otvorený aj pre vodákov. Aj to len vtedy, ak výška hladiny vody sa pohybuje v rozmedzí od 70 do 110 mm, preto nie je jednoduché si naplánovať splavovanie.

My sme sa konečne dočkali a nehľadiac na počasie (úvod splavu krásne slnečné počasie, cez silný dážď a krúpec, koniec opäť za slnečného počasia), sme sa cez chalanov z Euroraftingu vybrali na vodu. Začali sme v Hrabušiciach pri cestnom moste, kde je oficiálne nástupné miesto. Po Hrdlo Hornádu rieka meandrovala a tiekla v zarastenom koryte, kde nás prúd sústavne tlačil pod konáre stromov. Po krátkej prestávke v ústi Hornádu, sme pokračovali smer Čingov, kde už nebolo možné predčasne ukončiť splav. Úsek rieky sa nachádza v najvyššom 5. stupni ochrany prírody, preto tu platia prísne pravidlá. Čakalo na nás niekoľko pekných a divokých perejí. V ostrých zákrutách bolo potrebné si dávať pozor na náklony a na silný prúd vody, ktorý nás tlačil pod vymleté skaly.
Po necelých dvoch hodinách sme zakotvili pri Letanovskom mlyne na malé občerstvenie (horúci čajík s rumom), odkiaľ sme sa dostali do najnáročnejšej časti splavu, ktorý sa nezaobišiel bez nejakého nedobrovoľného sa kúpania. Splav končil na Čingove hneď za lávkou na pravom brehu rieky.
Prielom Hornádu sme absolvovali už na pešo, bežkách, teraz už aj v člnoch a chýbajú nám už len korčule a bicykel. Už sa tešíme.

05.06.2019

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv