Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
Český raj
(08.-11.05.2019)

Český raj

Český raj v období 8. - 11. máj 2019 bol turistickým cieľom 49 turistov KST Považská Teplá.

Prvý deň sme obdivovali krásy Prachovských skál. Našou prvou vyhliadkou bola Vyhlídka Pražského pěv. SB. „Krížovský“ na pamiatku návštevy Krížovského. Našimi ďalšími zástavkami boli vyhliadky U Hlaholské vyhlídky a vyhliadka na skalné veže: Vyhlídka prof. Hakena 430 m n m. Ďalej sme pokračovali úzkymi priechodmi a skalnými schodištiami na Všetečkovu a Schlikovu Vyhlídku, ďalej Denisovú cestu až na Vyhlídku Českého ráje 445 m n m., kedysi nazývanú Hrabienkina Vyhlídka, z ktorej sme obdivovali perly Prachovských skál: Madonu, Prachovskú ihlu a Prachovskú čiapku. Počasie nám prialo a videli sme Trosky, vľavo vrch Vyskeř a Ješted. Pokochali sme sa výhľadom na Prachovské skály z vyhliadok Nad Fortnou 436 m n m., Vyhlídky Šikmá Věž 405 m n m., Vyhlídky Vítkova, Vyhlídky Míru a Vyhlídky venovanej památce kastelána Ladislava Tomáše, ktorý pôsobil na hrade Trosky. Naša cesta ďalej viedla na hrad Trosky, postaveného v 14. storočí na dvoch strmých čadičových skalách. Na zrúcanine gotického hradu Trosky sme vystúpili na vež Baba a vyhliadku Panna, kde sa nám poskytol pohľad na okolitú krajinu. Po prehliadke hradu sme sa autobusom presunuli do Radvánovic do Penziónu u Marušky, kde nám čakala dobrá večera.
Druhý deň sme začali prehliadkou Svijanského zámku, ktorý bol dokončený v roku 1578. Zámok v 20. storočí začal chátrať. Zachránil ho Pivovar Svijany, ktorý ho v roku 2013 sprístupnil verejnosti. V zámku sme si okrem iného pozreli expozície archeológie, histórie a historické nálezy staré 3000 rokov. Ďalej sme navštívili najstarší hrad Českého raja Valdštejn, postavený na troch pieskovcových vežiach, ktorý je v súčasnej dobe majetkom mesta Turnov. Hrad bol postavený v období 1260-1280. K vstupnej bráne vedie kamenný most osadený barokovými sochami českých patrónov. Na nádvorí sa nachádza kaplnka s portrétom K. H. Mácha. Dominantom hradu je kostol sv. Jana Nepomuckého, kde sú umiestnené originály sôch. Z vyhliadky z hradu sme videli Hruboštajnsko, Trosky a Jizerské hory. Po krátkom občerstvení sme sa rozdelili na 2 skupiny. Jedna skupina išla z hradu po žltej značke a druhá po červenej. Na červenej značke sa rozprestiera prírodná rezervácia Hruboskalsko v chránej oblasti Český ráj. Pre Hruboskalsko sú typické útvary skalného mesta: skalné bloky, okná a skalné veže, ktoré dosahujú výšku až 60 m. Pohľad nám utkvel na vežu Maják. Zastavili sme sa na Vyhlídke u Lvíčka a Vyhlídke na Kapelu, kde nás zaujala najmä úžasná veža Kapelník. Pozorovali sme horolezcov na na skalných vežiach. V chránenej oblasti Hruboskalsko sme sa občerstvili v Pensione Hájovna. Pokračovali sme lesoparkom – arboretum Bukovina. Prezreli sme si úžasný zámok Hrubá skála. Na odporúčanie miestnych turistov sme sa vrátili späť na modré značenie a prechádzali sme úzkymi priechodmi medzi skalnými vežami Hruboskalska.Posledný raz sme sa pokochali zdola pohľadom na zámok Hrubá skála a tešili sme sa na večeru.
Tretí deň sme vyštartovali zo Semily náučným chodníkom Riegrovou stezkou po červenej značke, ktorá súbežne viedla okolo rieky Jizera. Na druhej strane rieky Jizera viedla prvá česká Via Ferrat.
Riegrova stezca má 15 zastavení. Nám sa páčila Böhmova vyhlídka, z ktorej bol výhľad na Krkavčí skálu. Vyhlídka Myší skála je čadičový výver, ktorý vystupuje z vrchu Měděnec. Pristavili sme sa pri prameni Antala Staška, ktorý vyviera na svahu Měděnec 544 m n. v. Obdivovali sme i malú vodnú elektráreň Spálov, ktorá je postavená na rieke Jizera v obci Spálov a ročne vyrobí 10 mil. kWh elektriny. Na konci trasy nás čakal autobus, ktorým sme sa prepravili k Bozkovskej dolomitovej jaskyne. Jaskyňa je Národnou prírodnou pamiatkou vďaka bohatej výzdobe stalagnátov, stalamitov a stalaktivov rôznych farieb, ktoré vystupujú zo stien a stropov. Dostali mená ako Panenka, Anděl, Hřebínek, Tři králové, Betlém, či Přilba. V jaskyni sa nachádzajú jazierka a jazerá. V Bozkovskej jaskyni sa nachádza najväčšie podzemné jazero v Českej republike.
Posledný deň sme v Českom raji zavítali do prírodnej rezervácie Příhradské skály, ktoré sa vynímajú vysokými skalnými vežami a bránami. Obdivovali sme Valečovské skalné byty u Hradu Valečov. Tieto byty tvorí sústava 28 skalných svetličiek, ktoré boli obývané až do roku 1892, kedy boli zničené pre cholerovú epidémiu. Po obedňajšej prestávke sme vystúpili na skalný hrad Vranov, odkial bol úžasný výhľad z vyhliadkovej plošiny a z vyhliadky u Kříže, na okolitú krajinu pretínajúcu riekou Jizera. Prezreli sme si i hradný palác na hradeVranov. Posledným pohľadom sme sa rozlúčili s Českým rajom a zamierili sme domov.

Božka | 12.06.2019

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv