Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
Východné Slovensko - Vihorlat
(29.08.-01.09.2019)

Východné Slovensko - Vihorlat

32 turistov KST Považská Teplá za finančnej podpory Mesta Považská Bystrica spoznávalo Východné Slovensko v období 29. augusta - 1. septembra 2019.

Hneď úvodný deň viedla naša turistická trasa zo Zlatej Bane na najvyšší vrch Slánskych vrchov Šimonku 1 092 m n. m. Pri zostupe sme sa zastavili pri vysielači Dubník s výškou 318 m, ktorý je najvyššou stavbou na Slovensku. Pokračovali sme k obci Červenica, kde sme navštívili Slovenské opálové bane. Prvá zmienka o bani pochádza z roku 1409. Do podzemia baní sme vošli štôlňou Jozef s prilbami na hlave a baterkami v rukách. Obdivovali 1280 m sprístupnených chodieb šlôlní, kde sa kedysi ťažil opát. Bane sú domovom asi 4000 netopierov a jedného sme si prezreli zblízka.
Turistickú trasu na 2. deň sme začali z parkoviska Remetské Hámre okolo horského jazera Morské oko s priezračnou vodou a veľkým množstvom rýb. V Sedle Tri tably sme obdivovali traventínový kameň – sochu, ktorú vytvoril sochár L. Stano. Zo sedla sme chodníkom vystúpili Sninský kameň 1005 m n m., ktorý patrí k najkrajším prírodným útvarom v hohorí Vihorlat. Skalný hrebeň tvoria 2 vrcholové plošiny lávového prúdu, odkiaľ je výhľad na mesto Snina, hrebeň Vihorlatu, horské jazero – Morské oko a Východoslovenskú nížinu. Vrátili sme sa späť do Sedla Tri tably. Malá skupinka turistov pokračuje k Malému Morskú oku a okolo Kaštielika k Morskému oku. Druhá skupina pokračuje až na hrebeň Vihorlatu 1075 m n m. s dvoma vrcholmi, odkiaľ sa naskytol krásny pohľad na Zemplínsku Šíravu, Slanské vrchy s vrcholom Šimonka, Východoslovenskú nížinu, mestá Michalovce, Trebišov. Dovideli sme až na Ukrajinu. Samozrejme, že na Vihorlate sme sa pristavili pri želobetónovom pylóne s krížom na jeho vrchole. Po krátkom občerstvení sme pokračovali do cieľa našej trasy do obce Remetské Hámre. Po 24 km túre nám dobre padlo ochladenie vo Vinianskom jazere a teplá večera.
Tretí deň sme vyštartovali z obce Veľaty od Penziónu Aqua Mária na vrchol Rozhľadňa, odtiaľ sme pokračovali do vinohradníckej oblasti, obce Malá Tŕňa, na 12 metrov vysokú rozhľadňu v tvare vínneho suda. Keďže teplomer ukazoval až 38 °C, dobre nám padla prehliadka chladnej tokajskej pivničky s ochutnávkom vína a následne chutnou polievkou v miestnej reštaurácii. Turistická trasa 3. dňa merala 14 km s výškovým prevýšením 322 m.
Po raňajkách na 4. deň sme od Vinianskeho jazera vystúpili na zrúcaniny gotického Vinnianskeho hradu. Hrad bol postavený v 13. storočí na sopečnej kryhe. V súčasnej dobe prebieha jeho rekonštrukcia. Z hradu sme zišli do obce Vinné a čakala nás cesta domov.

Božka | 10.10.2019

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv