Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
Veľký Polom
(01.11.2019)

Veľký Polom

V utorok večer 29.10.2019 mail od predsedu: rýchla akcia, meteorológovia predpovedajú posledný pekný predĺžený víkend, treba to využiť ide sa na hranice na Veľký Polom. Ráno turistika, večer už návšteva cintorínov. Ideálne.

1.11.2019 o 6:45 sme ako prví vyčkávali autobus na zastávke na Rozkvete. Meškal. Prišiel o 10minút neskôr a ešte aj malý  Nevadí, pozberáme zbytok v PB a pôjdeme vymeniť za väčší a novší a zoberieme zvyšok posádky z Teplej. Na SNP nastúpila veľká skupinka nových, starých, staronových, mladých aj Adamko, ešte Dedovec, Olympia a šup do garáží SAD. Nikto nečakal, že sa tam zdržíme pol hodinu ....No čo Vám poviem, asi ten nový autobus skladal šofér priamo v garáži. My sme vymrzli, Teplania pri motoreste vymrzli, veď štátny sviatok, aj krčma bola zatvorená. A ešte sme skoro aj o dvere na autobuse na pumpe prišli. Začalo sa to naozaj netradične. Cesta viedlav do Čadce, odtiaľ už len malé dedinky na Kysuciach a už vystupuje tesne pri hranici v obci Milošová, časť Megonky. Táto obec je známa kamennými guľami, aké len tak vo svete nenájdete. Majú takmer dokonalý tvar a priemer od 10 do 260 centimetrov. Ich vznik stále nie je vedecky objasnený. Predpokladá sa však, že vznikli podobne ako okolité horniny asi pred 40 miliónmi rokov. Podľa povestí sú pieskovcové útvary vajcami dinosaurov či pozostatkom po mimozemšťanoch. Aká je však pravda o ich pôvode, to stále nevedia ani vedci.
Po žltej značke sa vydávame cez hranicu smerom na obec Mosty u Jablunkova, ale pri turistickom hríbe odbočujeme na modrú. Konečne stúpame vyššie, trošku sa zahrejeme. S nastúpanými metrami odbúdajú vrstvy oblečenia a pribúdajú výhľady. Krásnu inverziu sme stihli.
Prestávka pod Kostelkami a šup hore na hrebeň až ku Kamennej chate a výhľadni Tetřev. Krásna rozhľadňa, takú som ešte nevidela, vnútri sa dalo schovať pred vetrom, čo to počítať o okolitej prírode a ešte aj točitým schodiskom vystúpať na výhľady po okolí. Mali sme šťastie, Kamenná chata bola otvorená, tak sme zvolili predobednú prestávku. Teplá polievka padla naozaj dobre. Musím spomenúť tetu v reštaurácii. Keď sa jej tam dovalila viac ako 20clenna skupina hladných turistov zachovala chladnú hlavu a všetko veľmi rýchlo vybavila. Okolo obeda Dušan zavelil na ústup a Lenin na spoločnú fotku a keďže fúkal studený vietor a čakalo nás ešte pár KM začali sme kráčať rýchlejším tempom. Červená, potom modrá značka nás priviedla na Veľký Polom, 1067 m.nm. ,vrch v Moravsko-sliezskych Beskydách, na slovensko-českej hranici. Vrchol sa nachádza na slovenskej strane. Mne tá príroda veľmi pripomína naše Javorníky . Po zápise do vrcholovej knihy pokračujeme po červenej na Muřinkový vrch, kde sa nachádza aj neveľká kaplnka. Tu sme si dali tiež malú prestávočku na čaj, aby sme počkali všetkých účastníkov zájazdu a spolu sa pustili dole kopcom po žltej do Přelače, časť Horní Lomná na Moravskej strane. Príjemné klesanie, krásnym hustým jesenným lesom, upokojujúce. Bolo niečo okolo 14tej, keď sme sa na asfaltke na dohodnutom mieste stretli s autobusom, nikto nečakal, že tam ten autobus naozaj bude 
Ešte nás čakala návšteva minipivovaru pod Kyčmolem , kde robia miestne pivo Lomňák . Citujem o pive : Nepasterizovaný, nefiltrovaný ležák plzeňského typu se v místním minipivovaru vyrábí dvourmutovou metodou z ječných sladů, chmele, kvasnic a místní beskydské vody. Je specifický svou plnou, lahodnou a lehce kvasničnou chutí. –Vynikajúce, určite odporúčam ak pojdete okolo ,
O 15tej sme naskákali do autobusu, príjemne unavení sme zalomili na sedadlách. Veľmi príjemná, oddychová, nenáročná turistika aj s deťmi, kedy stíhate aj stúpať do kopca a rozprávať sa.

Majka | 13.11.2019

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv