Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
Skalisko a Turecká
(05.01.2020)

Skalisko a Turecká

Najrozsiahlejším horským celkom Slovenského rudohoria sú Volovské vrchy, ktoré sú medzi turistami veľmi obľúbené. Ich časť v blízkosti mesta Rožňava tvorí vrcholová asi 10 metrov vysoká skupina vápencových brál na hôľnatom vrchole vrchu Volovca nazývaná Skalisko.
Turecká je geomorfologický podcelok Revúckej vrchoviny. Nachádza sa v jej juhovýchodnej časti a najvyšší vrch Turecká dosahuje 953 m n. m. Vo východnej časti leží časť Slanské podolie.


Počas trojkráľového víkendu sa uskutočnil výstup na Skalisko, ktorého sa zúčastňujeme už tretí rok po sebe. Sobotný výstup na Skalisko sme začínali už tradične v Čučme- závod za príjemného a na toto obdobie aj teplého počasia. Tento rok bola trasa bez snehovej pokrývky, preto sme si výstup užívali po príjemných lesných cestách, aj keď prevýšenie je takmer 1 000 výškových metrov. Modrá obloha počas výstupu nám sľubovala kruhové výhľady, podľa slov stretajúcich turistov na vrchole, sme sa minuli o 10 minút. Možno na budúce. Z vrcholu sme schádzali strmím klesaním po zelenej značke k Voloveckej chate, po krátkej prestávke a malom občerstvení, sme pokračovali k zaparkovanému autu.
Výstup na Tureckú sme absolvovali priamo z Rožňavy. Turistický chodník (zelená značka) viedol popri penzióne, v ktorom sme boli ubytovaní. Trasa viedla príjemnými lesnými cestami s prevýšením cca 600 výškových metrov, aj keď nám to sťažovala 10 cm prikrývka snehu, ktorá napadla počas noci. Na vrchole Turecká (954 m n.m.) je 15 metrov vysoká kovová rozhľadňa s názvom Turek, pod ktorou je vybudovaná murovaná útulňa. Zostup sme zvolili po náučnom chodníku, ktorý začína aj končí v obci Rudná. Zaujímavé miesta sú osadené informačnými tabuľami s popisom jednotlivých objektov baníckej a lesníckej činnosti v regióne Rožňava. Neskôr sme sa napojili opäť na zelenú značku, ktorou sme sa dostali až do cieľa. Po osprchovaní sme nasadli do auta a odcestovali domov.

27.01.2020

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv