Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
Záruby a Bradlo
(08.03.2020)

Záruby a Bradlo


Záruby sú najvyšším vrcholom Malých Karpát a majú výšku 768 m.n.m. a sú vrcholom, ktorý je pomerne veterný. Napriek tomu prechod ich hrebeňa je veľmi peknou túrou v každom ročnom období vrátane zimy. Zaujímavosťou je, že hrebeňom Zárub v minulosti viedla trasa populárneho diaľkového pochodu - Trnavská stovka. Samozrejme, ich hrebeň predstavoval významný test kondície účastníkov pochodu, avšak neskôr bola táto časť trasy z pochodu vylúčená. V súčasnosti sa počas Trnavskej stovky Záruby obchádzajú cez obec Buková.


8. marca 2020 sme navštívili pohorie Malé Karpaty. Na trasu sme vyrazili zo železničnej stanice v Smoleniciach, kde sme sa stretli s rodákmi, teraz žijúcimi v Bratislave. Po žltej turistickej značke okolo starého lomu sme sa dostali k smerovníku pod Havraňou skalou. Tu sme sa napojili na červenú značku tzv. Cestu hrdinov SNP, od Bradla tiež Štefánikova magistrála. Týmto chodníkom sme sa dostali na skalné bralo Havrania skala, odkiaľ bol krásny výhľad na Smolenický zámok a Smolenice. Zo skalného brala sme pokračovali k rázcestiu Záruby a ďalej na vrch Záruby 768 m n. m., ktorý je najvyšším vrchom Malých Karpát. Tu sme sa rozlúčili s našimi Blavákmi, ktorí išli pokračovať v maľovaní nového bytu. Ostatní sme pokračovali pekným skalným hrebeňom na zrúcaninu hradu z 13. storočia Ostrý Kameň pri obci Buková. Turistickú trasu sme ukončili pri vodnej nádrži Buková. Nenáročná turistická trasa dlhá cca 11,8 km bola lemovaná prvými jarnými kvietkami–snežienkami. Stúpanie trasy bolo 477 m a klesanie 483 m.
Na spiatočnej ceste sme si zaspomínali na mladé školské roky a preto sme sa zastavili v Brezovej pod Bradlom na vrchu Bradlo pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika, ktoré je dielom architekta Dušana Jurkoviča.

Božka | 11.05.2020

<< PREDCHÁDZAJÚCI ČLÁNOK NASLEDUJÚCI ČLÁNOK >>KST MANÍN
PODPORUJÚ NÁS:

SLENDER CENTRUM - Nechudnite, schudnite!

Ortopedické vložky na mieru

Turistická outdoor obuv